Rogaliński Park Krajobrazowy to jeden z popularniejszych, unikalnych obszarów przyrodniczych, objętych ochroną. Park krajobrazowy znajduje się w województwie wielkopolskim, położony jest na styku dwóch powiatów: poznańskiego i śremskiego. Kompleks parkowy obejmują sporą część terenu po obu stronach Warty.
Rogaliński Park Krajobrazowy istnieje od 1997 roku. Został założony przede wszystkim, by chronić dęby szypułkowe, których jest w dolinie Warty wyjątkowo dużo. Nigdzie indziej w Europie taka ilość drzew tego gatunku nie jest spotykana. Wielowiekowe dęby to także zabytki historyczne oraz kulturowe. Nazwa parku pochodzi od niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce – Rogalin. Właśnie w tej wsi rosną najpopularniejsze okazy dębów.
Drzewa, jakie znajdują się w parku należą do symboli Wielkopolski. Dęby Rogalińskie charakteryzuje wielowiekowość i wytrzymałość. Najbardziej znane są trzy okazy, które podziwiać można w angielskim sektorze parku krajobrazowo. Każdy dąb otrzymał imię. „Lech” ma najmniejszy obwód – 635 cm. Większe okazy to „Czech” (726 cm) oraz „Rus” o imponującym obwodzie 926 cm. Równie okazałym dębem jest „Edward”, liczy 650 cm. Ten okaz znajduje się na krańcu doliny Warty. Ilość dębów pierwszy raz została określona w 1904 roku. Później liczenie odbywało się regularnie. Aktualnie szacuje się, że jest ich 1435. Ponad połowa z obwodem powyżej 2 metrów. Dokładnie 860 drzew to pomniki przyrody.
W Rogalińskim Parku Krajobrazowym rosną równie cenne dęby śródpolne. Ponadto na terenie kompleksu spotkać można wiele rzadkich odmian roślin oraz zwierząt. Wśród nich znajdują się ssaki (jelenie, sarny, dziki, wydry i bobry) oraz także gady (jaszczurka zwinka, żmija zygzakowata) i ptaki (żurawie, sójki, wilgi, krogulce, myszołowy, kanie, dzięcioły, słowiki). Ze względu na bogactwo fauny i flory na terenie parku powstały dwa rezerwaty przyrody: „Krajkowo” i „Goździk Siny w Grzybnie”. Powierzchnia całego kompleksu to około 126 km².