Gniezno, pierwsza stolica Polski, to obecnie jedno z najlepiej rozwijających się miast w kraju. Położone na siedmiu wzniesieniach (Lecha, św. Piotra, św. Wawrzyńca, św. Michała, Panieńskim, Krzyżackim i Żnińskim). Miasto otaczają trzy jeziora: Jezioro Świętokrzyskiego, Jelonek i Winiary. Gniezno liczy prawie 70 tys. mieszkańców. Powierzchnia wynosi niewiele ponad 40 km kw. Aktualnie funkcję prezydenta miasta pełni Jacek Kowalski.
Pierwsi osadnicy na terenie dzisiejszego Gniezna pojawili się około 10 tys. lat temu. Natomiast Polanie zamieszkali te obszary na przełomie VIII i IX wieku. Osadę rozbudowano w trakcie panowania Mieszka I, co dało początek istnienia państwa Polan, pod władzą Piastów. W 966 roku Mieszko przyjął chrzest, inicjując tym samym chrześcijaństwo w Polsce. Inną ważną datą w historii Gniezna oraz całej Polski był rok 1000, kiedy to miało miejsce spotkanie Bolesława I Chrobrego i Ottona III, na którym ustalono, iż Gniezno będzie arcybiskupstwem. 25 lat później koronowano tu Bolesława Chrobrego. W sumie w Gnieźnie, a dokładniej w Katedrze Gnieźnieńskiej, koronowano pięciu władców Polski (także Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II). W 1038 roku Gniezno przestało być stolicą Polski na rzecz Krakowa.
Na przestrzeni kolejnych tysiącleci Gniezno rozwijało się, będąc swoistą „stolicą” chrześcijaństwa w kraju. W trakcie powstania wielkopolskiego należało do głównych ośrodków. Podczas II wojny światowej było punktem przesiedleń niemieckich. W 1979 roku do Gniezna przyjechał papież Jan Paweł II. W roku 2000 świętowano tysiąclecie Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Wizytówką Gniezna jest bez wątpienia Katedra Gnieźnieńska, na drzwiach której widnieje życiorys św. Wojciecha oraz jego Srebrny Relikwiarz. W Katedrze znajduje się również najstarszy zachowany polski napis nagrobkowy, z około 1006 roku. Kolejnym zabytkiem, znajdującym się na Wzgórzu Lecha jest Kolegiata, czyli zespół średniowiecznych budowli, w skład których wchodzi Kościół św. Jerzego oraz Muzeum Archidiecezjalne. Istotnym zabytkiem jest również klasztor oo. franciszkanów, wybudowany w stylu gotyckim, ale o barokowym wystroju.
Również koszary wojenne, mieszczące się przy ul. Wrzesińskiej i Jana Sobieskiego to zabytki Gniezna. Inna historyczną budowlą jest Ratusz, wybudowany w 1830 roku. Do zabytków zaliczyć można również neorenesansowy Urząd Miejski z 1899 roku, wieżę ciśnień z oraz Miejski Ośrodek Kultury z pierwszej połowy XX wieku.
12 maja 2013 20:40
Naprawdę ładne miasto