Neogotycki pałac w Wąsowie (niedaleko Nowego Tomyśla), znany także jako Zamek Hardtów, wzniesiony został w latach 1870-1872 przez Gustawa Erdmanna dla nowego właściciela wsi Wąsowo, berlińskiego bankiera i przemysłowca, Richardta von Hardta.
Rozbudowano go około 1900 roku, na wieść o planowanej wizycie cesarza Wilhelma II. Po rozbudowie, trójkondygnacyjny pałac ze swoimi, znajdującymi się w północno-wschodniej części, pięciokondygnacyjnymi, ośmiokątnymi wieżami przypominał wielkie, średniowieczne, obronne zamczysko. Wzrok przykuwało także staranne wykończenie budynku podkreślane przez elewacje w cegle likierowej oraz kamienne detale.
Po drugiej wojnie światowej pałac von Hardta mieścił rolniczy ośrodek szkoleniowy, a w 1995 roku powstał w nim przyciągający gości z całej Polski, czterogwiazdkowy hotel dający zatrudnienie kilkudziesięciu pracownikom.
Wojny przetrwała spora część luksusowego wyposażenia wnętrz, co stanowiło prawdziwą atrakcję turystyczną regionu. Ponadto, z tarasu widokowego podziwiać można było okalający pałac, park krajobrazowy z około stoma pomnikowymi drzewami.
Na uwagę zasługiwał też piękny architektoniczny kontrast, który stanowił położony nieopodal barokowo-klasycystyczny pałac należący do Szczanieckich, poprzednich właścicieli Wąsowa.
Niestety wszystko to należy już do przeszłości. Wieczorem 19 lutego 2011 roku w części hotelowej pałacu wybuchł pożar. Ogień strawił całe trzecie piętro, a także częściowo drugie i pierwsze, w sumie około 70% budynku. Strażakom udało się uratować parter. Akcję ratunkową utrudniał tłum gapiów, którego usunięcie z bezpośrednich okolic pałacu zajęło policji około dziewięćdziesięciu minut. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.
Na szczęście ewakuacja przebiegła szybko i sprawnie i nikomu nic się nie stało, ale straty materialne liczone są w milionach złotych.
Tej feralnej nocy region stracił architektoniczną perełkę, a co za tym idzie, także dochody z turystyki. Mieszkańcy gminy są zrozpaczeni. Dla nich wydarzenie to oznacza utratę miejsc pracy.
Kilka dni po pożarze, właściciele pałacu powołali do życia Stowarzyszenie „Na Rzecz Odbudowy Zabytkowego Pałacu Wąsowo”.