Poznań, jako stolica Wielkopolski jest wizytówką regionu, a także jest bardzo ważnym miastem na mapie całej Polski. Przez to, że przeprowadzane są tu liczne inwestycje, władze bardzo dbają także o rozwój kulturalny i sportowy, Poznań wyrasta na lidera w rankingach na miasto, w którym najlepiej się żyje, pracuje i odpoczywa. Dodatkowo wpajana przez lata zaboru pruskiego skrupulatność sprawiła, że poznaniacy są społecznością bardzo „poukładaną”, co widać na każdym kroku, miasto jest czyste i zadbane.
Osiedlanie na terenach dzisiejszego miasta rozpoczęło się na długo przed rozpoczęciem ery nowożytnej, ale pierwsze wzmianki o mieście Poznań pochodzą z VIII wieku, kiedy gród poprzedzający dzisiejsze miasto znajdował się na jednej z wysp na Warcie-Ostrowie Tumskim. Założyli go Polanie, a po jakimś czasie zajęli go Piastowie. Jak wiadomo Wielkopolska to pierwotne ziemie rodzącego się państwa Polskiego, więc na jej terenie powstawało najwięcej nowych miast i innych skupisk ludzkich. Pierwsze budowle powstawały na prawym brzegu Warty, a kiedy nastąpiło rozbicie dzielnicowe, a grodem zaczął władać Przemysław i jego potomkowie rozpoczęto budowę także na lewej stronie rzeki.
Dopóki w Polsce nie pojawili się Szwedzi, czyli w 1655 roku, Poznań rozwijał i rozbudowywał się bez większych przeszkód. Gorszy okres trwał do czasów rozbiorów i dopiero Prusowie zaczęli kolejne inwestycje w Poznaniu. Kiedy powstało Księstwo Warszawskie, a poznaniacy wygrali powstanie, które wzniecili, to Wielkopolska znów stała się częścią Polski. W 1815 roku powstało autonomiczne Wielkie Księstwo Poznańskie jednak pod kontrolą Prus. Kiedy rodziła się II RP, wtedy Piłsudski nie uważał konieczności przyłączania m.in. ziem wielkopolskich do jej terytorium, czego do dziś mieszkańcy tego regionu nie mogą mu zapomnieć. W ostateczności dzięki m.in. premierowi Paderewskiemu Poznań stał się częścią niepodległej Polski.
Dzisiejszy Poznań zajmuje obszar 260 km kwadratowych, na którym mieszka ponad pół miliona ludzi. Ponad tysiącletnia historia sprawiła, że miłośnicy zwiedzania w Poznaniu mają mnóstwo miejsc do zobaczenia. Najstarsze obiekty to te na Górze Przemysła, czyli Zamek Królewski, w który teraz mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych i kościół Franciszkanów. Na przełomie XVII i XVIII wieku wzniesiono trzynawową bazylikę, jest nią kościół św. Stanisława, który mieści się przy ul. Świętosławskiej. Na Starym Rynku mamy pięknie i kolorowo ozdobione kamienice i ratusz szesnastowieczny, na którego szczycie w południe pojawiają się słynne koziołki tryksające się rogami. Jak głosi legenda poznańskie koziołki na wieży są na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce podczas uroczystego oddawania zegara na budynku do użytku.
Przy ulicy św. Marcina, czyli jednej z najważniejszych ulic miasta mieści się Zamek Cesarski, który jest bardzo pięknie oświetlony. Ulica Półwiejska natomiast to natomiast ulica handlowa, na której znajduje się m.in. pomnik Starego Marych i jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Poznania, czyli Stary Browar, w którym mieści się Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu. Poznań to też centrum sportu i rozrywki. Wokół jeziora Maltańskiego (słynna Malta) wybudowano piękny ośrodek sportowy, a odbywają się tu też imprezy rozrywkowe. Corocznie w Poznaniu odbywa się też słynny na cały świat festiwal teatralny, który zapoczątkowano w 1991 roku.