Wielkopolski Park Narodowy to rezerwat obejmujący powierzchnię 75,84 km kwadratowych. Park leży ok. 15 km na południe od Poznania i na zachód od Warty.
Powierzchnia Parku jest zróżnicowana – ponad 46 km kw.. stanowią lasy, 4,62 km kw. to woda, a pozostały obszar objęty jest uprawami, szlaki turystyczne są długie na 87 kilometrów. Cały teren o powierzchni 260 ha objęty jest ścisłą ochroną.
Park powstał w 1957 roku, a plany jego otwarcia były jeszcze przed wojną. Park Narodowy w tym miejscu powstał ze względu na unikatowość fauny i flory. Mnóstwo tu takich zwierząt jak jelenie, dziki, lisy, kuny leśne, sarny, borsuki. Park może się też pochwalić bogactwem owadów, naliczono ich tu trzy tysiące gatunków. Można bez problemu spotkać tu gatunki ściśle chronione, które w innych miejscach Polski już nie występują. Do tego w Parku nie zwalcza się owadów uważanych za szkodniki drzew. Owady sprowadzają tu też zwierzęta, które się nimi żywią, czyli wszelkiego rodzaju nietoperze i drobne ptaki. Także mnóstwo jest tzw. ptaków łownych i tych zwalczanych przez człowieka np. kormoranów, które w kilka dni potrafią pozbawić ryb niewielkie jezioro czy staw hodowlany.
Wielkopolski Park Narodowy to przede wszystkim drzewa, najwięcej jest sosny zwyczajnej, która należy to gatunku euro syberyjskiego. Do tego występują tu grab pospolity, pięciornik biały, olsza czarna, dąb szypułkowy, wierzby. Do tego krzewy i inna roślinność: wiciokrzew pomorski, konwalijka dwulistna, kilkaset gatunków grzybów, mnóstwo gatunków porostów i grzybów. W Parku jest kilka jezior, a w ich wodach rzadkie i pospolite rośliny: rogatek sztywny, tatarak, trzcina, grzybień biały. Są też torfowiska i łąki.
Według pracowników parku, co roku odwiedza go ponad milion turystów. Dojazd przez to, że Poznań jest niedaleko, jest bardzo łatwy. Z miastem utworzone są połączenia autobusowe i kolejowe, dojechać też można własnym transportem. Oprócz walorów przyrodniczych w parku jest też kilka punktów godnych uwagi. Na pewno głaz narzutowy, 32 drzewa pomniki, a także stare dworki, kapliczki i kościółki.
Do dyspozycji turystów jest pięć szlaków turystycznych, najdłuższy ma 13, a najkrótszy 8 kilometrów długości. Każdy szlak podzielono na trasy turystyczne nazwane na cześć osób zasłużonych dla parku. Od kilkunastu lat na terenie parku w miejscowości Jeziory otwarte jest Centrum Edukacji Ekologicznej WPN mające na celu zachęcanie i wspólne zwiedzanie parku, organizowanie konkursów przyrodniczych, plastycznych czy warsztatów przyrodniczych.
Wstęp do muzeum jest oczywiście odpłatny, bilet ulgowy kosztuje 3 złote, normalny 5 złotych, a rodzinny 3 złote. Wyprawa do parku kosztuje 3 złote, a bilet ulgowy 1,5. Po parku można też jeździć konno, co kosztuje 15 złotych za godzinę i bryczką za 35 złotych. Wynajęcie przewodnika kosztuje 60 złotych za godzinę. Można też w wyznaczonych miejscach rozbić namiot i rozpalać ognisko.