Poznański Zamek Królewski jest najstarszą rezydencją królewską w całym kraju. Został on wybudowany za czasów Przemysła II. W kolejnych latach wiele razy był rozbudowywany. Na terenie tego zamku doszło do kilku historycznych momentów.
Jednym z nich był hołd lenny Wielki Mistrz Krzyżacki Hans von Tieffen, złożony w 1493 roku Królowi Polskiemu. Budowla uległa częściowemu uszkodzeniu podczas wojny północnej. Do odbudowy obiektu przystąpiono dopiero pod koniec XVIII wieku. Zamek Królewski w Poznaniu został ponownie zniszczony w okresie II wojny światowej.
Historia Zamku Królewskiego w Poznaniu rozpoczyna się w 1249 roku, kiedy to Przemysł I rozkazuje wybudować na wzgórzu wieżę z cegły. Miała ona służyć za miejsce do mieszkania. Inicjatorem budowy królewskiej rezydencji był Przemysł II, jednak jego nagła śmierć zniweczyła plany na dłuższy okres. Prace kontynuowane były przez następnych królów. Zamek był gotowy w 1337 roku, kiedy to rządu sprawował Kazimierz III Wielki.
W piwnicach zamku znajdowało się więzienie oraz przechowywalnia win. Parter wykorzystywany był w celach gospodarczych. Na pierwszym piętrze prócz pokoi sypialnych, znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne. Natomiast ostatnia kondygnacja stanowiła rozległą salę bankietową na ponad 2000 gości. W XVI wieku remont zamku został przerwany w wyniku pożaru miasta. W następnych stuleciach zamek był odbudowywany i niszczony przez działania wojenne. Do 1939 roku Zamek Królewski był siedzibą archiwum państwowego.
Do 1964 roku trwała pierwsza część odbudowy poznańskiego zamku. W jednym z budynku otworzono Muzeum Sztuk Użytkowych, w kolejnych pracownie muzealne. 22 kwietnia 2002 roku powołano Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, który ma za zadanie działać na rzecz odnowienia historycznej rezydencji. Od roku trwa odbudowa południowych gmachów kompleksu zamkowego. Do dziś przetrwały w nienaruszonym stanie fundamenty z XIII i XIV wieku oraz niektóre ściany. Ważnym zabytkiem są również trzy pamiątkowe tablice. Najstarsza z nich pochodzi z 1783 roku, a dwie kolejne z 1993 i 1995 roku, które zamontowano z okazji 500 rocznicy hołdu oraz 700-lecia koronacji Przemysła II.